ساخت مراکز داده

طراحی زیرساخت مراکز داده

دیتاسنتر یا مرکز داده (Data Center) به مجموعه اي از زیرساخت هاي شبکه ، تجهیزات شبکه ، سرور ، تجهیزات ذخیره سازي ، روتر ، فایروال و سرویس هاي تحت شبکه گفته میشود که براي ذخیره ، آنالیز و پردازش داده ها بکار می رود. در مراکز داده با توجه به الزام ارائه 24 ساعته و بدون وقفه سرویس، مجموعه اي از تجهیزات برق اضطراري ، تهویه مطبوع ، سرورهاي قوي ، چندین ارتباط اینترنتی پرسرعت استفاده می شود تا در صورت به مشکل خوردن یک دستگاه یا سرور خاص مشکلی در سرویس دهی ایجاد نگردد و سیستم هاي جایگزین وارد مدار گردد. شرکت بهار ارتباط گستر براي ارائه سرویس هاي تجاري خود از زیرساخت فیزیکی دیتا سنتر هاي همراه اول استفاده می نماید. علیرغم این موضوع واحد فناوري اطلاعات این شرکت قابلیت ارائه خدمات ویژه دیتا سنتر به مشتریان خود می باشد که بخشی از این خدمات در ادامه بیان می گردد.

طراحی بخش اکتیو مراکز داده

درسال هاي اخیر تکنولوژي هاي بسیار جدیدي وارد مراکز داده شده است. با توجه به رشد بیش از حد دیتا و بالارفتن نرخ انتقال اطلاعات در دنیا ، شیوه هاي سنتی در پیاده سازي سرویس هاي تحت شبکه جوابگو نبوده و معماري دیتاسنترها نیز به نوبه خود دستخوش تحول گردیده است. مفاهیمی مانند انواع مجازي سازي (مجازي سازي سرور ، مجازي سازي شبکه ، مجازي سازي دسکتاپ ) دیتاسنترهاي نرم افزاري یا SDDCها ، سرورهاي UCS سیسکو ، سوییچهاي نکسوس سیسکو ، کلاسترینگ و لودبالانسینگ در شبکه ، دیتاسنتر مجازي یا VDC ، مفاهیمی چون VXLAN ، انواع کلود و پردازش ابري و خیلی موارد دیگر در سایه رشد و پیشرفت مراکز داده ظهور کرده و به بلوغ رسیده اند. سوئیچ هاي نکسوس سیسکو ، نسل جدید سوئیچ هاي شرکت سیسکو میباشند که نقش مهمی در توسعه زیرساخت شبکه در دیتاسنترها ایفا میکنند.این سوئیچ ها قابلیت حمل ترافیک شبکه و استوریج روي یک کابل دارا بوده که این تکنولوژي به لطف وجود FCOE میباشد.سیستم عامل سوییچ هاي نکسوس OS-NX بوده و براي سرعت هاي 10 گیگابیت به بالا طراحی و بهینه سازي شده اند. سرعت انتقال اطلاعات در مراکز داده پیشرفته از گیگابیت تجاوز کرده و به سرعت هاي 10 گیگ ، 40 گیگ و 100 گیگابیت در ثانیه رسیده است.سیسکو به عنوان پایه گذار و بازیگر اصلی تولید تجهیزات و راهکارهاي دیتاسنتر ، نقش مهمی در پیشرفت ، تکامل و طراحی مراکز داده ایفا می کند. در زیر به برخی از قابلیت هایی که واحد فناوري اطلاعات براي طراحی مرکز داده پیشرفته دارد اشاره شده است :

 • طراحی و پیاده سازي زیرساخت شبکه مراکز نگهداري و پردازش داده (Data Center)
 • طراحی و پیاده سازي شبکه هاي گسترده در سطح ملی مبتنی بر ترکیب فناوري هاي MPLSو TDM و .. شبکه هاي فیبرنوري، بیسیم و …
 • طراحی و پیاده سازي شبکه هاي زیرساخت فناوري هاي ارتباطی دسترسی DSL و ارتباطات بی سیم
 • طراحی و پیاده سازي فناوري هاي مسیریابی (Routing) در تمامی سطوح (Core, Edge, Access) و افزونگی (Redundancy).
 • طراحی و پیاده سازي فناوري هاي مسیریابی (Routing) براساس متد Laf and Spine (Cisco ACI) به عنوان به روزترین روش هاي مورد استفاده درجهان
 • طراحی معماري کلان شبکه و پلان هاي گسترده آدرس دهی شبکه هاي IP
 • طراحی و پیاده سازي سیستم هاي مدیریت شبکه (Manage Network)، مدیریت عملیات و مدیریت هشدار
 • نصب تجهیزات خریداري شده
 • پیکربندي تجهیزات
 • مستند سازي

 

آزمایش دیتا سنتر

• طراحی و پیاده سازي سیستم هاي پشتیبانگیري HPE MSA – HPE 3par – EMC-NetApp پایه بر storage کانفیگ و طراحی•

  خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما